Kerry Daynes – Oko w oko ze złem. Prawdziwe historie z akt psycholożki sądowej.

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Otwartego mogłam przedpremierowo przeczytać książkę autorstwa Kerry Daynes „Oko w oko ze złem”.

Kerry Daynes jako psycholog sądowy, prowadzący prywatną praktykę jak i pracująca z zespołem psychoterapeutów dla różnych organów państwowych, uczestnicząc w poważnych śledztwach policyjnych, postanowiła spisać niektóre z historii, abyśmy mogli poznać punkt widzenia świata osoby, która jest zdolna do skrzywdzenia drugiego człowieka.

Jeśli jesteście ciekawi co popycha człowieka do najgorszych czynów, to jest to zdecydowanie książka dla Was.

Znajdziecie tu historie seryjnych morderców, którzy brutalnie zabijali swoje ofiary. Dowiecie się o czym wtedy myśleli i jaki był ich motyw.

Autorka w bardzo ciekawy sposób usystematyzowała te historie. Opowiada je po kolei, wplatając w to swoje osobiste przeżycia, dzięki czemu widzimy jak jej kariera i ona jako psycholożka sądowa się ukształtowała. Każda poważniejsza sprawa była dla niej przełomowa, uczyła czegoś nowego i pozwała wyciągać wnioski, które Kerry mogła wykorzystać w przyszłości.

Autorka w pewnym momencie otwiera się przed czytelnikiem i opisuje swój toksyczny związek ze strażnikiem więziennym. Można by pomyśleć, że psycholog doskonale zna się na ludziach i potrafi odróżnić osobę zdrową od takiej z problemami lub takiej, która znęca się nad innymi. Jednak kiedy serce przejmuje kontrolę nad mózgiem, to na nic zdaje się cała wiedza i doświadczenia jakie posiadamy.

Książkę czyta się szybko dzięki temu, że jesteśmy ciekawi jak toczy się sprawa danego przestępcy, a równolegle bardzo chcemy się dowiedzieć jak potoczy się dalej życie prywatne i kariera Kerry Daynes.

Skończywszy lekturę miałam w głowie lekki mętlik. Uświadomiłam sobie, że chyba w każdym z nas drzemie odrobina mordercy. Nie wiemy czy drobne zdarzenie nie popchnęłoby nas do popełnienia najgorszego przestępstwa, jakim jest morderstwo.

Niektórym „bohaterom” książki bardzo współczułam, bo myślę, że gdyby nie np. przemoc domowa czy inna wyrządzona im krzywda, nigdy nie robiliby tego co zrobili. Działali w obronie własnej lub w akcie desperacji, nie widząc innego wyjścia. Natomiast psycholożka sądowa przytacza tu też historie ludzi, którzy są wręcz zadowoleni i chełpią się tym co zrobili i pewnie gdyby wyszli na wolność powtórzyliby swoje czyny.

Nie ma tutaj drastycznych opisów zbrodni, więc jeśli jesteście ciekawi jak wygląda praca psychologa sądowego od kuchni i historii, jakie kryją się za osadzonymi, to książka jest jak najbardziej dla Was.

Wciągająca, ciekawa, dająca do myślenia pozycja do przeczytania przy wieczornej herbatce w 1-2 wieczory.

Moja ocena: 7/10

Tytuł: Oko w oko ze złem. Prawdziwe historie z akt psycholożki sądowej.

Autor: Kerry Daynes

Tytuł oryginału: The Dark Side Of The Mind

Wydawnictwo: Otwarte

Data wydania: 31.07.2019

Ilość stron: 344

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s